BC Beer Awards

The BC Beer Awards & Festival celebrates the very best craft beer brewed in British Columbia.

Last year's SOLD OUT event took place on October 15th at The Croatian Cultural Centre. 30 categories were awarded in the awards ceremony. For the festival we had 60 breweries, 5 cideries, craft artisanal vendors, live music and more! Thank you everyone who attended.

The date for 2017 is Saturday, October 21st. Save the date!

2012 BC Beer Award Winners

Best of Show

Steamworks Pilsner - Conrad Gmoser of Steamworks Brewing Company


Lager/Pilsner - 22 Beers entered

  1. Steamworks Pilsner - Conrad Gmoser of Steamworks Brewing Company
  2. Beach Blonde Lager - Stefan Buhl of Tree Brewing Company
  3. Kelowna Pilsner - Stefan Buhl of Tree Brewing Company

Special Lager - 8 Beers

  1. Brewmaster's Black - Stefan Tobler of Okanagan Spring Brewery
  2. Hermann's Dark Lager - Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery
  3. Iron Plow Harvest Marzen - Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery

Session - 17 Beers

  1. High Country Kolsch -Bart Larson of Mt. Begbie Brewing Company
  2. Seadog Amber Ale - Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery
  3. Begbie Cream Ale -Bart Larson of Mt. Begbie Brewing Company

Wheat/Rye - 22 Beers

  1. Belgian White - Dean Mcleod of Lighthouse Brewing Company
  2. King Heffy Imperial Hefeweizen - Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company
  3. White Bark Ale - Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company

Pale - 41 Beers

  1. Red Racer Classic Pale Ale - Gary Lohin of Central City Brewing Company
  2. Salt Spring ESB - Murray Hunter of Gulf Island Brewing
  3. River Rock Bitter - Daniel Murphy of Canoe Brewpub

Cascadian Dark Ale - 4 Beers

  1. Skookum Cascadian Brown Ale - Matt Phillips of Phillips Brewing Company
  2. Gathering Storm Cascadian Dark Ale - Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company
  3. Cascadia Dark Ale - Tommie Grant of Spinnakers Brewpub and GuestHouses

Porter/Brown - 24 Beers

  1. Pow Town - Cedric Dauchot of Townsite Brewing Inc
  2. Dark Chocolate Porter - Dean Mcleod of Lighthouse Brewing Company
  3. Longboat Chocolate Porter - Matt Phillips of Phillips Brewing Company 

Scottish/Irish - 3 Beers

  1. Big Caboose Red Ale - Gord Demaniuk of Fernie Brewing Company

Fruit - 15 Beers

  1. Blackberry Festivale - Cedric Dauchot of Townsite Brewing Inc
  2. 4 Way Fruit Ale - Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company
  3. Seedspitter Watermelon Wit - Graham With of Parallel 49 Brewing Company

Stout - 14 Beers

  1. Keepers Stout - Dean Mcleod of Lighthouse Brewing Company
  2. Pothole Filler Imperial Stout - Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company
  3. Singularity - Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company

IPA - 36 Beers

  1. 5 Rings IPA - Derrick Franche of High Mountian Brewing Company
  2. Central City Imperial IPA - Gary Lohin of Central City Brewing Company
  3. Red Racer IPA - Gary Lohin of Central City Brewing Company

Sour/Brett - 4 Beers

  1. Oud Bruin - Iain Hill of Yaletown Brewing Company
  2. Bird Of Prey Flanders Red - Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company
  3. Imperial Flanders - James Walton of Storm Brewing Ltd

Specialty - 20 Beers

  1. Smoke & Mirrors Imperial Smoked Ale - Kevin Emms of Coal Harbour Brewing
  2. Serendipity #5 - Stefan Buhl of Tree Brewing Company
  3. Schadenfreude Pumpkin Oktoberfest - Graham With of Parallel 49 Brewing Company

Strong - 7 Beers

  1. Hermannator Ice Bock - Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery
  2. Old Cellar Dweller 2012 - Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company
  3. Bourbon Barrel Aged Thor's Hammer - Gary Lohin of Central City Brewing Company

View Winners from  >>2013  >>2014